Ako vybrať pánské tričko?

Dochádza vám zásoba tričiek a tak dokola točíte len pár obľúbených kusov? Kúpte si kvalitný set športových, casual aj formálnejších modelov, ktoré pokryjú všetky vaše aktivity. Pri výbere sa zamerajte na správne rozmery, vhodný materiál a vyhovujúci strih.

Dochádza vám zásoba tričiek a tak dokola točíte len pár obľúbených kusov? Kúpte si kvalitný set športových, casual aj formálnejších modelov, ktoré pokryjú všetky vaše aktivity. Pri výbere sa zamerajte na správne rozmery, vhodný materiál a vyhovujúci strih.

Doba čítania 9 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Základné strihy tričiek

Pri nosení trička najviac oceníte dostatočnú voľnosť a žiadne zbytočné tvarovanie? Alebo si užívate upnutejšie varianty, v ktorých vynikne vaše vytvarované telo? Oveľa viac, než konfekčnú veľkosť o tričku povie jeho strih.

  • Regular fit - taký strih bez problému padne aj mužom silnejšej postavy. Šírka hrudi, bokov i pásu je rovnaká a vás pri pohybe nebude obmedzovať tesnosť materiálu ani prílišná voľnosť. Proste bude všetko tak akurát.

  • Slim fit - pohodlnosť je jedna vec, ale to, ako bude vaše tričko vyzerať k džínsom, je vec druhá. Pre tých z vás, ktorí chcete dať na obdiv svoju športovú postavu, sú slim fit tričká skvelou voľbou. Okolo bokov vám nebude viať príliš látky a lepšie tak vyniknú vaše paže.

  • Loose fit - niekedy tiež oversize sú veľmi voľné strihy, ku ktorým stačí pridať pohodlné šortky a papuče a budete majstri domácich outfitov. V loose fit tričku si dobre zašportujete, ale aj vychutnáte obľúbený film.

  • Athletic fit - chcete, aby v tričku vynikli vaše tehličky na bruchu a vymakané paže? Upnutý strih buď s efektom kompresie alebo bez, výrazne obopne váš pás a tým ešte opticky zvýši vaše atletické proporcie.

  • Predĺžená dĺžka - nie ste síce priaznivci zasúvania tričiek za nohavice, ale krátke varianty vás tiež nebavia? Vyskúšajte predĺžené dĺžky, ktoré končia až pod bedrami. K predĺženým tričkám si oblečte slim fit džínsy, v takej kombinácii budete vyzerať jednoducho skvele.

A aký bude váš preferovaný strih?

Veľkosť

Aby ste správne odhadli veľkosť, zmerajte si nejaké svoje obľúbené tričko. Premerajte jeho šírku v hrudníku, dĺžku/výšku od spodného lemu k hornému švu a prípadne aj dĺžku rukáva. Ak domá máte isté regular fit tričká, ale hľadáte slim variant, premerajte sa pomocou krajčírskeho metra alebo povrázku, ktorý potom priložíte na pravítko. Obopnite ho okolo vášho hrudníka a potom od krku dole. K nameranej šírke potom pripočítajte takú rezervu, ako voľné chcete tričko mať.

Nižšie nájdete orientačnú tabuľku veľkostí. Tú si ale vždy overte u daného výrobcu. Hodnoty sa naprieč značkami môžu líšiť.

Veľkosť

EU číslovanie

Šírka (cm)

Výška (cm)

S

40

52

60

M

42

52

64

L

44

55

66

XL

45

58

67

XXL

46

63

70

Materiál

Odpoveď na to, či vás tričko nebude škriabať ani sa v ňom nebudete príliš pariť, hľadajte v materiáli. Ten môžete voliť buď prírodný (bavlna, vlna) alebo umelý (polyester, elastan, akryl).

Bavlna

Pri nosení bavlnených tričiek oceníte mäkkosť a zároveň pevnosť materiálu. Budú vám pohodlné skrátka po celý rok. Pri častom praní sa môže tričko začať žmoľkovať a preto sa bežne dopĺňa o funkčné syntetické materiály. V posledných rokoch sa môžete tiež stretnúť s Bio bavlnou (organickou bavlnou), ktorá sa pestuje bez použitia chemikálií, čím je vhodná pre citlivú pokožku a alergikov.

Vlna

Veľmi mäkké tričká vyrobené či už z bežnej vlny alebo obľúbenej ovčej merino, vás perfektne zahrejú a skvele sa prispôsobia akémukoľvek počasiu. Pružné vlnené tričká dokážu vstrebať vlhkosť až do 30 % svojej hmotnosti. Po navlhnutí však oťažejú a nejakú dobu potrvá, než opäť uschnú. Prírodné tričká z vlny oceníte hlavne pri športe, turistike a všetkých outdoor aktivitách.

Viskóza

Umelo vytvorený materiál z celulózy vám bude podobne ako bavlna príjemný na dotyk. Oproti nej vám však takéto tričko bude viac splývať po tele a jemne sa lesknúť. Viskóza sa objavuje vo zmesových bavlnených alebo polyesterových materiáloch, ktorým dodá priedušnosť, mäkkosť a chladivosť.

Polyester

Na športy a ďalšie vonkajšie aktivity vám budú po ruke tričká z polyesteru. Ak zmoknete, tričká rýchlo uschnú, dobre odvedú vlhkosť a navyše sa nepokrčia. Okrem klasického polyesteru môžete čoby eko milovník zaobstarať tričko z recyklovaného polyesteru. To sa vyrába z PET fliaš a ďalšieho polyesterového odpadu. Na výrobu sa pritom použije zhruba o 90 % menej vody ako na výrobu klasického polyesteru.

Polyamid

Podobné vlastnosti ako u polyesteru nájdete u oblečenia z polyamidu. Na športovanie v akomkoľvek počasí oceníte u tričiek z polyamidu ich schopnosť absorbovať len málo vlhkosti a rýchle usychanie.

Elastan

Aby bolo tričko čo najviac pružné, pridáva sa do materiálu (najčastejšie bavlneného alebo polyesterového) polyuretánové vlakno - elastan. Takéto tričká okrem toho, že dobre pružia a vy sa v nich tak budete cítiť skvele, tiež dobre držia svoj tvar. Po vypraní sa navyše nekrčia. O tom, či ho budete musieť žehliť, rozhodne ďalší prímesový materiál.

O tom, ako sa budete v tričku počas dňa cítiť, rozhoduje veľkou mierou materiál

Na čo sa ďalej zamerať

Dĺžka rukáva

Rovnako ako si v kategórii tričiek vyfiltrujete požadovanú veľkosť a strih, si zvolíte aj dĺžku rukáva. Krátke rukávy sú nestarnúcou klasikou. Vynosíte ich celoročne. Na formálnejšie podujatia pod košeľu, na casual príležitosti napríklad k džínsom. Popri tom ¾ rukávy pôsobia veľmi sviežo. Často také modely zoženiete v rôznofarebnom prevedení, kedy sú rukávy tmavšie než zvyšok trička.

V šatníku sa však oplatí mať aj dlhý rukáv. Ten si potom zabalíte na výlet do hôr alebo napríklad športové sústredenie. Dlhé rukávy sa totiž často objavujú v termo a kompresných úpravách.

Typ výstrihu

Aj taký detail, ako výstrih vám dotvorí výsledný štýl a podčiarkne vybraný strih trička. V základnom výbere vám budú stačiť tieto 3 typy:

  • Okrúhly - tu nešliapnete vedľa, ak neviete, aký výstrih vám pristane, vyberajte guľatý. Ten vám navyše opticky predĺži krk.

  • Do V - hľadáte slim variant, v ktorom vynikne vaša vymakaná postava? Výstrihy v tvare písmena V opticky zhranatia ramená a krásne zvýraznia postavu.

  • S golierom - také tričká sa nazývajú polo. Strihovo môžu čiastočne pripomínať košeľu s krátkym rukávom. Mäkký rebrovaný golier navodí elegantný šmrnc a vy si tak také tričko budete môcť vziať aj do práce alebo menej formálnu schôdzku.

Tričká s golierom vynosíte aj na formálnejšie príležitosti miesto košele

Gramáž

Ničia sa vám trička častejšie než je to zdravé? Na vine môže byť okrem nekvalitného materiálu a zlej údržby tiež nedostatočná gramáž. Čím ľahšie tričko totiž kupujete, tým bude priesvitnejšie a náchylnejšie na oder.

Vyššiu gramáž si tiež môžete pribaliť do zimného počasia, pretože pochopiteľne lepšie zahreje. Majte však na pamäti, že vyššia hmotnosť trička vám automaticky neprinesie vyššiu kvalitu. V takto pevnej látke sa zas rýchlejšie zapotíte a na leto tak môže byť nevhodné. Vždy preto ruka v ruke sledujte materiál a kvalitu prevedenia.

Vzor

Pri výbere vzorovania a potlačí sa zamerajte na svoj existujúci šatník. Ak kupujete tričko, premyslite si, na čo ho budete najčastejšie nosiť. K džínsom sa hodí takmer akákoľvek farebná kombinácia a vzory. Muži väčšinou volia striedmejšie farby, ako sú čierne tričká bez potlače, alebo s logom značky. Výraznejšie a hravejšie prvky potom nájdete u športových tričiek, ktoré môžu byť aj svietivo zelená s reflexnou funkciou. Okrem farieb sa môžete zamerať aj na vzorovanie. Outdoor klasikou sú maskáčové tričká v šedozelenom tóne, ale aj veselé pásikové modely, ktorými oživíte napríklad aj jednofarebné sako. Originálnou kategóriou sú vtipné tričká so žartovnými nápismi a srandičkami, ktoré budú zároveň skvelým darčekom.

Požadované vlastnosti

  • Funkčné tričká - termo tričká vyrobené zo špeciálnych vlákien, ktoré odvádzajú všetku vlhkosť z tela. Vy ste tak počas športu maximálne chránení pred prechladnutím v lete (nižšia gramáž) aj v zime.

  • Kompresné tričká - upnuté sťahovacie tričko, ktoré podporuje krvný obeh a tým aj okysličovanie celého tela. Okrem toho, že v ňom budete vyzerať skvele, vám tiež prispeje k lepšej regenerácii po športe a zníži výskyt opuchov.

  • Predsunuté ramenné švy - praktická vlastnosť outdoorových tričiek, ktorá vás ochráni pred vznikom otlakov z popruhov vášho batohu.

  • Ploché švy - tričko vás počas pohybu nebude nikde nepríjemne trieť ani škriabať.

  • Vsadené kliny v podpazuší - prispejú k vyššiemu pohodliu počas celodenného nosenia.

  • Reflexné prvky - bezpečnostný prvok zvyšujúci viditeľnosť chodca či bežca.

5 tipov na údržbu a pranie

Pri praní aj ďalšej údržbe sa riaďte informáciami na ceduľke trička. Každé totiž znesie inú teplotu aj zaobchádzanie. Funkčné modely je potrebné prať zvyčajne na šetrný program do 40 °C bez použitia aviváže. Tá by mohla narušiť štruktúru odevu a negatívne ovplyvniť jeho funkčnosť. Inak tomu bude u bavlnených tričiek, ktorým aviváž naopak prospeje čo do mäkkosti a sviežosti. Nižšie nájdete 5 tipov, ako sa o tričká správne starať.

Biele tričká perte vždy samostatne
  • Tričká s potlačou perte motívom dovnútra.

  • Polyamidový materiál farbí, preto ho pred praním vždy starostlivo farebne roztrieďte.

  • Nevzhľadné škvrny od potu na bielom tričku odstránite najlepšie pomocou citrónovej šťavy.

  • Pri žehlení dajte pozor na potlač. Tričká s obrázkami či výrazným logom značky žehlite cez inú látku.

  • Tričká s potlačou skladajte ideálne tak, aby potlač zostala bez ohybu.